W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację podstawowych jej funkcji. Polityka prywatności

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego.
Wykorzystywane w celu tworzenia statystyk i analizy ruchu w serwisie internetowym.
Wykorzystywane w celu dotarcia z przekazem reklamowym do osób, które wcześniej odwiedziły serwis internetowy.

Aktualności

Czyste Powietrze

 

Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami oraz warunkami skorzystania z Programu czyste Powietrze. 

Ścieżka bankowa Broszura informacyjna

Najważniejsze różnice pomiędzy ścieżką zwykłą realizowaną przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a bankową obejmują:

okres realizacji
- wfośigw: 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku
- bank: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku

rozliczenie wniosku

- wfośigw: maksymalnie w trzech częściach
- bank: rozliczenie całości po zakończeniu przedsięwzięcia

korekta wniosku:

- wfośigw: tak
- bank: nie, możliwość ponownego złożenia wniosku

W ramach wprowadzonych 3 stycznia 2023 roku zmian w Programie umożliwiono również w ścieżce bankowej rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Bank udziela kredytu z własnych środków z przeznaczeniem wyłącznie na:

a) pokrycie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia oraz kosztów podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów w wysokości nie mniejszej niż 95% kwoty kredytu,
b) pokrycie pozostałych kosztów przedsięwzięcia, które są zgodne z celami Programu i niezbędne do jego realizacji oraz pokrycie podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów, jednak łącznie w wysokości nie większej niż 5% kwoty kredytu.

Warunki Kredytu Czyste Powietrze:
- wysokość kredytu do 100 tyś zł
- okres kredytowania do 96 miesięcy
- oprocentowanie 7,9%
- prowizja i opłata przygotowawcza 3,5%
- możliwość skorzystania z gwarancji
RRSO wynosi 9,87% dla symulacji: kwota kredytu 30 tyś zł, okres kredytowania 60 miesięcy, oprocentowanie kredytu 7,9% w skali roku, równa rata miesięczna w wysokości 604,60 zł, odsetki razem 6 276,32 zł, prowizja i opłata przygotowawcza 1 050 zł. Całkowity koszt kredytu 7 326,32 zł. Całkowita kwota do zapłaty 37 326, 32 zł. 

Procedura złożenia wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem banku

- W banku, złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Pracownik banku pomoże Ci wypełnić dokumenty.
- Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, bank złoży w Twoim imieniu wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).
- Bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaci Ci kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
- W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) powinieneś zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w wfośigw wniosek o jej rozliczenie.
- Wfośigw wypłaci Ci dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych przez Ciebie dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek Twojego kredytu, co oznacza, że bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.