W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację podstawowych jej funkcji. Polityka prywatności
Na co uważać podczas korzystanie z bankowości elektronicznej na laptopie, smartfonie, tablecie?
Do zainfekowania urządzeń, z których użytkownicy łączą się z Internetem, dochodzi najczęściej w wyniku otwierania załączników do fałszywych e-maili, w których hakerzy podszywają się pod firmy świadczące usługi telekomunikacyjne i inne i informują o konieczności dokonania rzekomej płatności, tytułem zapłaty za fakturę za telefon lub za oczekującą przesyłkę kurierską. Wykorzystując zaufanie odbiorcy wiadomości do znanej powszechnie firmy i jego zaniepokojenie wynikające z konieczności uregulowania opłaty, przestępcy skłaniają go do otwarcia załącznika do wiadomości, zawierającego rzekomo szczegóły zaległej płatności.
W rzeczywistości jednak otwarcie załącznika infekuje komputer, na którym załącznik jest otwierany, groźnym wirusem, umożliwiającym kradzież poufnych danych klienta (danych do logowania do serwisu www), a przede wszystkim pojawianiem się podczas logowania do bankowości elektronicznej komunikatów wystawianych przez przestępców. W efekcie klient może ulec prośbom o podanie kodów z karty kodów jednorazowych, kodu SMS nieświadomie autoryzując w ten sposób przestępczy przelew z własnego rachunku.
W taki sam sposób działają załączniki do fałszywych e-maili, informujących o rzekomym niedostarczeniu wiadomości e-mail do adresata.
W przypadku korzystania z serwisu internetowego banku z zainfekowanego wirusem komputera, bezpośrednio po zalogowaniu, tj. po wprowadzeniu numeru klienta i hasła dostępu, użytkownik może zostać poproszony o podanie kodu jednorazowego z narzędzia autoryzacyjnego, mimo że w danym momencie nie zleca on żadnej dyspozycji ze swojego konta. Podany kod może następnie zostać wykorzystany przez przestępców (w sposób niewidoczny dla klienta) do realizacji przelewu lub zdefiniowania nowego szablonu odbiorcy płatności na wskazany rachunek docelowy. Na podstawie tak utworzonego szablonu płatności przestępcy mogą zlecać przelewy bez konieczności podawania kolejnych kodów autoryzacyjnych.